peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

You’ve just secured a new client in your accounting practice, Peter's Pool Corporation (PPC), a brand new small business specializing in pool service. The owner
How much of a radioactive kind of sodium will be left after 9 years if you start with 96 grams and the half-life is 3 years?
pls help me with this question​
Please help me out ASAP!What is meant by concentration?​
Which of the following elements can have an expanded octet when they form covalent compounds with other elements? A. lodine and chlorine B. Sulfur and phosphoro
x(x+3)(x+3)=0 Please I NEED HELP FAST! PLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAASSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSEEEEEE
A plot of land is represented on a map whose scale is 1:10000.On the map perimeter of the plot is 24.8cm.Calculate,in km ,the actual perimeter of the plot
help asap plss giving branlist!!
report on school exhibition of science and art
What are the primary sources of city and county revenue? How does reliance on these sources impact annexation decisions? How do the revenue sources impact the e