spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

3-2 to the power of 2
What is the approximate area of the unshaded region under the standard normal curve below? Use the portion of the standard normal table given to help answer the
find m <pml ?????????
Jean needs 1 third cup of walnuts for each serving of salad she makes she has 2 cups of walnuts how many serving can she make
FIVE STARS AND BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER Find a • b. a = 4i + 3j, b = -4i + 4j Answer Choices A) -4 B) 28 C) <-16, 12> D) <0, 7>
A bag contains 3 blue marbles and 2 green marbles. What is the probability of drawing a blue marble followed by a green marble, without replacing the first marb
How do I find the slope and y intercept of this table
factor each polynomial x2-36
Let the sample space represent all the values from 1 to 10. Let A = {1, 2, 8} and B = {2, 7}. What is the P ( A ∪ B ) ? (Express your answer as a decimal)
2/ parenthesis-( )- negative 1 over 4 this is a fraction