TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

As American forces approached Japan, Japanese forces A. won an important victory in the Philippines. B. conquered every island the United States held. C. surren
7*h =14/33 what is h
Why is the person holding the cross standing over the Bible? The person is a former religious leader. The person is against religious freedom. The cartoon is a
750 yards in 25 minutes
explain why is it important to line up decimals numbers by their place value when you add or subtract them
is melting butter exothermic or endothermic?
Non-intersecting lines that are separated by equal distances at every point can best be described as _____. a. parallel b. perpendicular c. skew d. adjacent
How many gallons of gasoline will it take to mow one lawn if you maintain the rate of 1/2 gallon of gasoline per 1/4 lawn mowed? Plz help
What are the Factors of -18
Which sentence contains an adjective clause? a. Others, such as flies, have only two wings. b. All insects have six legs, two antennae, and three body parts.