itsyourgirladi
itsyourgirladi itsyourgirladi
  • 01-04-2019
  • Mathematics
contestada

what's the better deal, 1 apple for $.50, or 3 for $1​

Respuesta :

cbalmer38
cbalmer38 cbalmer38
  • 01-04-2019

The better deal is 3 apples for $1.

Otherwise you would pay $0.50 more for the same amount.

Hope this helps.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-04-2019

Answer:

if we take 3 apples at 0.50 each we get 1.50 so that means if you get 3 for 1$ its a better deal because if you wanted to buy 3 apples at regular price it would cost more......

0.50x3 =$1.50

3 APPLES FOR 1$ IS A BETTER DEAL.

Answer Link

Otras preguntas

A person needs to fill 10 water jugs with a hose. Filling the first 2 jugs has taken 3 minutes. How long to finish filling the remaining jugs?
what’s is the length of a triangle when two sides are 10.4cm and has an angle of 120
Whats 1+1 becase me mommy wants me to nnow
Can 10 9 8 lengths form a triangle
Prove that :sin(A+B). sin (A-B) = sin² A-sin ² B .​
The nurse is performing a physical assessment on a pregnant woman at 18 weeks' gestation and documents the following: vaginal bleeding, a uterus that is larger
1.2 Describe how external factors influence their own work role earning​
(3x-4y)/(xy)=-8 (2x 7y)/(xy)=43
10.a.) A road is 4530 m 50 cm long only 2080 ft black topped 6 in is and remaining is gravelled what length of length of the road is gravelled? Find in ft. Solu
A group of women seen at a diabetes clinic weighed 140, 125, 210, 245, 202, 199, 173, and 197 pounds. What is the range?