trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

The Reverend Jesse Jackson founded what organization on December 24, 1971?
What was the major reason for Napoleon's defeat during his invasion of Russia in 1812? an advanced Russian military superior Russian troops a natural disaster t
Why did White Settlers believe they could buy land from American Indians?
Unlike photosynthesis cellular respiration occurs in?
if i cut 4.75foot lengths of twine from a 240 foot spool of twine and i need to cut 42would 40.5 feet of twine be left?
All hypothesis contain three things
Analyze the extent to which political and economic changes reshaped american society between 1820 and 1848?
Marie Curie is mostly famous for her work in A. the field of radioactivity. B. the theory of evolution. C. the theory of relativity. D. the field of electromagn
A line passes through the point (–6, –2), and its y-intercept is (0, 1). What is the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through
Mass starvation in Ireland in the 1840s led directly to the (1) formation of communes (2) granting of independence (3) migration of people overseas (4) usag