valeriarodriguez23
valeriarodriguez23 valeriarodriguez23
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

2)
► If 2.5 pounds of fish cost $12.40, how much will 8 pounds of fish cost?

I don’t know where to start I need to get it done soon as possible this needs to be shown full work that’s required on my college elementary math class give me all full work!!

Respuesta :

cooldjdragon212 cooldjdragon212
  • 02-12-2019

Answer:

$39.68

Step-by-step explanation:

12.40÷2.4=4.96

4.96×8=39.68

Answer Link

Otras preguntas

When does a communication difference become a communication disorder?
my question is what is -2 × +5
Help math hw due in the morning
What power did the pharaoh exercise? Please help me
what is the top folder of the file tree called
What does every chemical reaction involve?
Write an equation to illustrate the relationship between the amount of candy and the cost.
Hrough the use of poll taxes, literacy tests, and the _______________ ____________, freedmen were kept from voting during the Reconstruction era in South Caroli
The anaerobic portion(s) of cellular respiration is (are): a. Glycolysis b. Citric Acid Cycle c. Electron Transport d. Both A & B e. Both B & C
Mount Saint Helens erupted several times between May and August 1980. What lesson did the eruptions teach scientists? (Answers are in photo attached)