mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the circle centered at ( 7 , − 5 ) (7,-5) with diameter 16
What is a fossil formed when an outline of the original organism is formed from left-over carbon?
the witches prophesy foretells that macbeth will be safe until birnam wood comes to dunsinane which seems impossible, but comes true. how?
A triangular field with vertices OPQ has sides OP = 402 m, PQ = 388 m, and QO = 254 m. Find the perpendicular distance from the vertex P to the opposite side.
Incomplete closure of one or more vertebrate
A typical multivitamin tablet can contain 1.00 mg of vitamin b2 (riboflavin), and the rda is 0.0030 g/day. how many such tablets should a person take each day t
Please help I will reward brainly
When a person feels scared or excited, glands secrete a hormone called _____.
Fill in the blanks with the words in the boxes.
Before 1830, there were more emancipation societies in the south than in the north. a. True b. False