idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

a doggie day care charges $21.50 per day. If you leave your dog 5 days a week the discount is 20%. what is the cost of leaving your dog for 5 days in a week ?
Do you think African Americans would have been eager to fight for the United States during the Spanish American War? Why or why not?
how to figure how many hundreds there are in 150,000
a number that multiply by -15 can give me adding +2
Which level of taxonomy has the fewest organisms.
Simplify please (x^2/9x^2-4y^2)/(x^2/2y-3x)
To expand his empire, Tang Taizong primarily relied on his military skills. used his trade relationships. chose loyal friends as officials. won over the peasant
What is the word family of the word "diverge"? Can you give me a sentence to use it in? Also what is the origin
what 3 prime numbers times together to make 231
Gregor Mendel used pea plants that were heterozygous for each of two traits—seed color and seed shape—to generate a dihybrid cross. The phenotypic ratio of the