kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

What are the men doing in the monopoly millionaires dividing the country picture?
There are 6 students in a small class. To make a team, the names of 3 of them will be drawn from a hat. How many different teams of 3 students are possible?
Lisa’s company, ABC Ltd., lost its biggest client and is now facing a financial crunch. Most of her colleagues have resigned, but Lisa decides to stay with the
how to measure and find the circumcenter of a triangle
What graph the represents the equation y=|x-1| +4?
Please help I need to correct I don't understand it
1. identify the angles as complementary or supplementary and then find the value of x a.) supplementary, 65 degrees b.) complementary, 155 degrees c.) compleme
What is a of events that cells go through as they grow and divide ?
cherries cost ​$2​/lb. Grapes cost ​$0.50​/lb. You can spend no more than ​$2 on​ fruit, and you need at least 2 lb in all. Create a graph showing the amount of
The Magna Carta is most important for which reason? A) it created Parliament B) it was the “great charter” C) it created the first democracy in England D)