terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

need help asap! QUESTION BELOW
how does the exchange of oxygen and carbon dioxide gases take place in the human body describe in short​
the north end of a compass points towards ​
Think of a situation where you or a friend made a choice that turned out differently than you expected. (You don't have to get personal - you can describe a fun
Two candidates ran for class president. The candidate that won received 80% of the 320 total votes. How many votes did the winning candidate receive?pls help
Help guys.What's the grammatical name given to the expression " .......whose members share similar attitudes".​
what is the difference between an epithelial cell and a cardiomyocyte
what is scary in English ​
Item 18 What is the volume of the prism? Enter your answer, as a mixed number in simplest form, in the box. cm³ The figure contains a right rectangular prism.
Solve for x : 7x + 8 < 1/6 (42x+48) X = all real number X has no solution X = 0