Aaaaaaqu
Aaaaaaqu Aaaaaaqu
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Question on attachment below!
Step - by - step work please!

Question on attachment below Step by step work please class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87.

Step-by-step explanation:

Divide $20.46 by 6 which equals $3.41. Multiply $3.41 by 7 and you get $23.87.

Answer Link
caelynserrao
caelynserrao caelynserrao
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87

Step-by-step explanation:

Cost for 6 books is 20.46

Finding the unit cost:

the cost of one single book will be amount for 6books ÷ 6

= 20.46 ÷ 6

= 3.41

We need to find the cost of 7 books so now that we know it for one book, we multiply that amount by 7

Therefore,

3.41 x 7

= 23.87 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Use absolute value to express the distance between 10 and -4
solve the simultaneous equations 3x-y=18 2x+y=7 answer x= y=
is 4/5 equal to 5/10?
what is the perimeter or the parallelogram?
Factor the expression x^4 + 6x^2 - 7 completely.
Which of the following events led to the decline of trans-Saharan trade? A. the arrival of Columbus to the Caribbean B. the establishment of Portuguese ports on
Which words in the sentence make up the adjective phrase? What sort of food do crickets usually eat? a. do crickets b. usually eat c. of food d. What sort o
What was the population of milan Italy in the 1400?
The larger of two numbers is 6 less than 9 times smaller. Their sum is 54. Find the numbers. Help Pls.
Which of the following themes represents an internal conflict? a. man vs. man b. man vs. self c. man vs. nature d. man vs. society