lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Describe the strategy of the South to win the war? please
why was Nepal divided into 5 development region ? Give any Four reasons​
Suppose ABC is a right triangle with sides of lengths​ a, b, and c and right angle at C. Find the unknown side length using the Pythagorean​ theorem, and then f
English was the official language of England in the Middle English period. TrueFalse
Dr. Denscombe randomly assigned 10 participants to drink a caffeinated beverage and another 10 participants to drink a noncaffeinated beverage. He then recorded
PinkGreenRedBlackBlueYellowOrange"Milk colour"what planet colour is that ??thankyou for helping​
Given here is the price list of vegetables shown at a Mother Dairy vegetable Booth. Mrs. Khanna brought the following vegetables: potatoes [tex]2 \frac{1}{2} [/
May I know how to balance this
During Britain's war with France in the 1800s, the British interfered with US trade by . The British also raided US merchant ships and forced US sailors to wor
what must be divided to 43659 to get a perfect square​