Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

given sin300°, which of the following is an equivalent expression ?
HELP! Think about a micro or macro issue that you would like to see some aspect of social change An example: Littering
What is the name for the time period where European countries were rushing to Africa to claim its lands as colonies of European countriesA) The Industrial Compl
A group of 3,498 people is going on a boat tour. If each boat holds 66 people, how many boats will the group need? ​
A leading medical journal has claimed that 71% of roller coaster rides get extreme anxiety just before the ride begins. A popular theme park wants to conducts a
Fill in the blank: Before anyone ______ the geysers at Yellowstone National Park, _____ should buy a rain poncho. A) visit…he B) visits…he C) visits…they D) vis
Pleaseeee help me solve this
Based on this passage, what did this act abolish
A circle has a radius of 6/7 units and is centered at (-2.3,0). Write the equation of this circle.
The story this is about called “The outsiders “