mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to this equation? 5x - 4 + 3x = 36   A. x = 5   B. x = 16   C. x = 20   D. x = 4
give two examples of decomposers please help
What best describes how the Arab Empire unified regions of North Africa and the Middle East? The Arab Empire unified feuding tribes by controlling the trans-Sah
Explain how the height of a liquid can be used to measure temperature
By the time American troops entered world war l, the Allies
Answer this for me pls
The Declaration of Independence stated that all men were created equal and that they had natural rights that could not be taken away. How were these beliefs enf
3. Factor by identifying a common factor in each term. g) 6xy2 = (3x) (?) h) 25a3b2 = (5a2b2) (?) i) 6x + 6y + 6p PLEASE HELP
What would be the best title for my report about peaceful protesting?
If you take a part-time job while you are still in school, what might your opportunity cost be?​