giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how would bimetallism help the economy, according to its supporters?
A seedling plant has a section of the stem tip that contains large numbers of cells undergoing mitosis for the purpose of Multiple Choice growth in height of t
Two angles are supplementary (add up to 180 degrees). The measure of one angle is ten more than the other. Find the measure of each angle.
multiply each set of numbers and match it with it’s product
Please help question about currency exchange rate.... If 55LRD=1USD and 100LRD=1CHD how much does ?CHD=1USD?
Please answer!!!!!!!!!!!
Please help 78% nitrogen, 21% oxygen Ionosphere temperature falls to -93*C temperature continue to rise up to 1500*C temperature drops from 17 to -52*C protecti
solve -mk - 110 > 75 for m
If a+b/a =3, t+a/a =5, what is the value of b/t ?
Add or remove commas Steve Jobs performed two,darling ,flips on the balance beam