apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

a painter would use which tools to craft an argument
In "The Most Dangerous Game," Sanger Rainsford says "I am a hunter, not a murderer" when he finds out that Zaroff hunts humans. Based on this statement, what ca
NEED HELP IN MATH , SERIOUS ANSWERS
in 1903 the United States helped panama gain independence from Columbia which statement best explains the reason for this action
how do health product affect the overall well being of an individual
Using the Pythagorean Theorem, which of the triangles shown are right triangles?
A blue whale gains 2.3 tons a month for the first year of life. If a blue whale weighed 15 tons at birth, how much will it weigh on its first birthday?
What are the white Latin American countries?
To many people in the united states, the sheer size of the african american community has gone unnoticed because of ________. the underrepresentation of immigra
The girl forgot to bring aunscreen. The girl was badly sunburned. The girl could not go to the beach the next day. The girl spent the day at the beach. Which on