velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

What type of selection affects traits that influence an individual's chances to find a mating partner or be chosen as a mating partner?
Which of the following rivers was claimed by the french? (There is more than one answer) PLEASE HELP A. St. Lawrence River B. Mississippi River C. Ohio River D.
What happens when Grandpa arrives at Martin's house? In The Medicine Bag
Explain the advantages and disadvantages of using surveys for data collection.
how did the scientific revolution contribute to the enlightenment
What word in the sentence provides a context clue to help find the meaning of the word “episode”?
Rewrite 9•9 in exponential form
Sanjay is giving a slideshow presentation on his entire college class and he is feeling quite nervous in order to share his presentation with the class he is tr
how do you verify scientific hypothesis?
What's 43.396 divided by 57.1? Still confused for this one :(