deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

After 3 years what is the total amount of an investment of $1500 in an account paying 3.5% interest, compounded quarterly? A.)$1665.31 B.)$1724.36 C.)$1908.42 D
Susie divided 9-POUND bag of apples into 5 equal piles. how many pounds of apples are in each pile
One reason the skeletal system is important is because __________.
Barbados would be considered a _______ of the British because the British militia was there to help only if Barbados was attacked
fifty four decimal fourtheey five the five in the tens place is blanck the value of the two on the tens place
The jungle ,the octopus and the shame of the cities arc all books that were written to
Original price:____ Discount:5% Sale price:$68.40
This man is considered the father of history?
solve for F. f divided by 22.3=6.6
descibe the process that produced the bretz floods