Shiniboros
Shiniboros Shiniboros
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Andrea wanted to buyy some grapes. If she bought 8kg of grapes, she would be $3 short. If she bought 6kg of grapes, she would have $5 extra. What was the cost of 1kg of grapes?
(steps pls)

Respuesta :

FrenzyHelp
FrenzyHelp FrenzyHelp
  • 02-10-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

Pretty sure that answer is $1

8kg-6kg=2kg

$5-$3=$2

2kg=$2

1kg=$1

Answer Link

Otras preguntas

What are the steps to solve this?
How do we solve that problem 1/4(x-3)=3x-11/4x-3
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
One of the heaviest rainfalls recorded in Greentown in a 24 hour period was 178.8 centimeters. If the rainfall was constant how many centimeters of rain fell du
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide
What activities can you do on Jupiter?!
Why should mass not be represented by an arrow?
Help me on this question plz plz
What activities can you do on Jupiter?!