peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

The power P of a jet of water is jointly proportional to the cross sectional area A and to the cube of the velocity v. (a) the equation is P=kA(V)^3 (b) If the
what's is the solution to the equation? 2/3a-1/6=1/3 options! a=1/4 a=7/ 12 a=1/6 a=3/4
what is the value of x/3y , when x = 18 and y = 3? 318 2 3 6
The number of cubic yards of dirt, D, needed to cover a garden with area a square feet is given by D = g(a). A garden with area 5000 ft2 requires 50 cubic yards
is 10.05 greater than 10.005
whats 48 divided by 6?
Quadrilateral ABCD has all congruent sides and opposite angles that are congruent. What classification can be given to ABCD? a. Parallelogram b. Rectangle c.
if the temperature is cool outside, the skin tends to in response
between which two atoms of water are hydrogen bonds are formed?
Line AB contains (0, 4) and (1, 6) Line CD contains points (2, 10) and (−1, 4). Lines AB and CD are A) parallel because the slopes are the same B) perpendicular