bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Nasrin invested $6000 in a bond at a yearly rate of 3%. She earned $450 in interest. How long was the money invested?​
Why is it important to plan early for your retirement? That way you can choose the right major in college. In order to take advantage of the power of compoundin
PLSS HELPPWrite down the smallest positive integer, n, such that 294n is a perfect square.​
A student was asked to simplify the expression 2(x+3)+(4x−8)−7x. Identify the line which contains the initial error. 1: 2(x+3)+(4x−8)−7x 2: 2x+6+4x+8−7x 3: (2x+
which value is a solution for the inequality 9 _> 1/2 x?helpppp pls
solve the equation f'(x) = 0:
Use work and energy to find an expression for the speed of the block in the following figure just before it hits the floor.(Figure 1)
What is a search engine ​
Treatment of a CVA depends on the A. Inheritance pattern B. Current medications C. Severity D. Individual’s lifestyle
Eukaryotic cells, when compared to prokaryotic cells, tend to be which of the following? A. smaller, but specialized B. larger and more complex C. larger, but s