fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

non communicable diseases
Why do you think New York City has a nickname,"the city that never sleeps
People living in the cold regions of Russia and Finland often build their structures with __________ to prevent them collapsing from the weight of snow. A. slan
words that start with r to describe someone
what is the label for the orbital shown here that indicates the type of orbital and its orientation in space?
when is the first day of spring 2016
A jar contains 2 red jelly beans, 1 blue jelly bean, and 1 pink jelly bean. One jelly bean is drawn from the jar. * What is the sample space for the experiment?
A store is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt and a pair of jeans for $62.50, what is the amount of the discount you would
how to prevent razor burn
what are the disadvantages of being unicellular