ahanafaunoy ahanafaunoy
  • 01-11-2020
  • English
contestada

It costs $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 01-11-2020

Answer:

6.99 for 90 fl. oz

Explanation:

If you find how much it is for just 1 fl. oz. for each price then you can see that 6.99 for 90 fl. oz is a better deal.

Happy Halloween!

Answer Link

Otras preguntas

Please help thanks!!
Why is it critical all winds blow in the same direction tropical storm?
How do you determine the intercepts from an equation or graph?
Describe your management experience, including a time you effectively resolve a difficult situation from a management capacity no experience
Help? Thank you so much
models the cost, in dollars, of a rug with width x feet. What is the cost of a rug that is 9 feet wide?
Write the equation of a line with a slope of -5 that passes through the point (1, -1).
17)Read the following passage, and answer the question. "The popularity of television shows such as 'CSI' has increased the public's awareness of DNA as a crime
A man took out a ​$45 comma 000 construction loan to remodel a house. the loan rate is 8.6​% simple interest per year to be repaid in three months. how much is
The graph of g(x)=(0.5)x+4 is shown. Which equation is an asymptote of this function? y = 0 y = 4 x = 4 x = 0