dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

why people love to work in fine dining restaurant​
if n(p(a)) = 256. find n(a)​
How much does international trade affect you personally?
* 17. The train sometimes ....... late. O arriving O arrived O arrivesO arrive O have arrived​
Hoa was born in Hue, but now she is living in Ha Noi with her aunt and uncle. She went to Ha Noi two years ago. Now she is studying at Quang Trung School. Yeste
Let ​f(x)=−5x+18 and ​g(x)=x2+15. Find ​f(−2​)−​g(−2​).
The rock shown is made of light and dark mineral crystals that are evenly distributed Which phrase describes the most likely environment in which this rock form
Explique: cada uno de nosotros es una persona en construcción?
how is corporate income tax similar to direct tax ? (2)​
The difference between the annual and semi-annual compound interest on a sum of money is Rs 482 at the rate of 20 % per annum for 2 years. Find the sum.​