jayjpriest jayjpriest
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

$46 for 5 toys

$ / toy

Respuesta :

iliveformemes iliveformemes
  • 03-11-2020
It’s $9.2 for each toy
Answer Link
horses96
horses96 horses96
  • 03-11-2020

Answer:

$9.20 for 1 toy

Step-by-step explanation:

If it's $46 for 5 toys, we can divide both $46 and 5 to get $9.20 for 1 toy.

Answer Link

Otras preguntas

Hair and nails are derived from cells of the A. skin. B. bone. C. blood. D. fat tissue.
Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s a. –22.94 b. 0.8 c. 4.5 d. 15.6
A single box of thumb tacks weighed 3 1 ⁄2 ounces. If a teacher had 4 1⁄7 boxes, how much would their combined weight be?
Why do you think Columbus saw only the coastal area of Mesoamerica? Please help. Thanks.
What is 3 square root -27/64
An astronomer would most likely study which of the following? A. ice B. rocks C. water D. space
Cheese sticks that were previously priced at 5 for $1 are now four for $1 find the percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1
Soccer is the most popular sport in the United States.
Multiply. (–2.1) ∙ (–1.4) a. –3.5 b. –2.94 c. 2.94 d. 3.5
Which is not one of the four strategies writers use to create​ coherence? a. synonyms b. description c. pronouns d. transitions