americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Question 4 (1 point) Children in this religion receive a sacred cord that they are to tie around their waist and wear for their whole life as a symbol of their
Which of these BEST describes an investment in capital goods? Which of these BEST describes an investment in capital goods? A: buying new machinery or computers
A tree gets the matter it needs for growth from the air. When the tree is cut down, what happens to the matter
can you give some reasons why school should not ban phone? ​
According to the author, Dr. Simons believes that frog counters should
how does number sense help us in the outside world?
how can it be possible that you can inhale the same oxygen atom that a dinosaur inhaled 64 million years ago?
Why does juliet want to believe the songbird she can hear is a nightingale, not a lark?.
How do Roosevelt and Reagan develop the central idea in each of their speeches?
Which ordered pair is on the graph of the equation 3x + 7y = 11?(6, –1)(1, –2)(0,–4)(0, 4)