doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

5. There are 5,280 feet in a mile. What part of a mile, in decimal form, will you drive until you reach the exit? I NEED THIS QUICK PLZ HELP I’LL GIVE YOU 30
Read the poem “If We Must Die” by Claude McKay. If we must die—let it not be like hogs Hunted and penned in an inglorious spot, While round us bark the mad and
Find the missing side or angle round to the nearest tenth b=15 a=30 c=29 A=[?]°
here is a pattern made from sticks
Haven is to sanctuary as ______. A.amiss is to awry B. Dominant is yo servile C. Fallacy is to truth D. Gullible is to skeptical
what is photosynthetic pigment's​
Select the correct answer. Lewis works as the head of an emergency services unit in the United States. He and his teammates use a geographic information system
Ms. W. returned from surgery and was pulling at her NG tube. She was placed in non-violent or non-self-destructive restraints but after the behavior stopped the
pls help meeeee......
Question on verbs in French