lorpuspewu
lorpuspewu lorpuspewu
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag 7 oranges for $2.66. if alexandra spent $3.42 on oranges how many did she buy

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 01-12-2020

Answer:

9 oranges

Step-by-step explanation:

7 for 2.66 is 38c for 1

Answer Link
sallymiguel02
sallymiguel02 sallymiguel02
  • 01-12-2020

Step-by-step explanation:

if 7 gives 2.66

so 3.42×7÷2.66 gives 9 orange

Answer Link

Otras preguntas

Ho do you explain why 21/30 is greater than 2/3?
North Africa and Italy both border the what? a. Mediterranean Sea. b. Red Sea. c. Persian Gulf. d. Caspian Sea.
An interrupted-area projection shows the least distortion in land areas. True or False
which layer of rock is exposed to only a relatively moderate amount of heat from magma
Rectangle EFGH is graphed on a coordinate plane with vertices at E(-3,5), F(6,2), G(4,-4),and H (-5,-1). Find the slopes of each side.
Birds have a keen sense of _____ and rely on this sense the most.
A key message of “Frederick Douglass” is all human beings have a deep need for: A. love. B. logic. C. instinct. D. freedom.
70% of what number is 50
from 86 books to 150 books in percent increase
Sharon spent $3.45 on sunflower seeds the price of sunflower seeds is $0.89 per pound how many pounds of sunflower seeds does Sharon buy