moralesfatima206 moralesfatima206
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME!! THIS IS A MATH TEST!! PLEASE HELP!!

Person A buys 6 granola bars and 4 cups of yogurt for $10.50. Person B buys 4 granola bars and 8 cups of yogurt for $11. Find the cost of each item.

Granola Bar costs:
a cup of yogurt costs:
PLEASE AND THANK YOUUU!!!!!!​

Respuesta :

13hqb
13hqb 13hqb
  • 02-12-2020

the granola bar costs $1.50

the yogurt costs 50 cents = $0.50

Answer Link

Otras preguntas

which city was located nearest the nile river delta
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
which city was located nearest the nile river delta
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
which city was located nearest the nile river delta