kolelohrke5 kolelohrke5
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 3 oranges for $1.71. How much does one orange cost?

Respuesta :

vanityr8 vanityr8
  • 03-12-2020

Answer: 57 cents each

Answer Link
mommarich53105 mommarich53105
  • 03-12-2020

Answer:

57 cents

Step-by-step explanation:

divide the amount of money by the amount of oranges to find the amount each of them are. so if each of them are 57 then 1 is 57.

Answer Link

Otras preguntas

Four kinds of a narration in a short story are
I need help please. thank you
Your boss is usually able to calm employees when they are upset and to get staff enthusiastic about an otherwise mundane activity. This ability probably means t
Can segments be parallel?
Tape worms can be reproduced by?
Graph the function. y = 7(6)x+2 + 1 graph A. B. C. or D.
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
A popular species of fish were split by the formation of the isthmus of panama a long time ago. The fish developed changes in their genes to adapt to the new en
State the range of possible values for x if (3x+5)(x-1) < 2x+7
What are the vertices of the following graph?