buckpayton4 buckpayton4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for thier produce. They need $10 for 4 apples

Respuesta :

nseguin2003
nseguin2003 nseguin2003
  • 03-12-2020

Answer:

$10 = 4x

Step-by-step explanation:

The "x" would represent how much the apples would cost. So next you would divide both sides by 4x and then it would leave you with 2/5.

Answer Link

Otras preguntas

Which situation could be modeled by the expression 13÷5 ? (40 POINTS!) Each of 5 cupcakes used 13 pound of sugar. What is the total amount of sugar used? O
History HELPPPP!!! Which was a reason that England established Georgia as a colony? A. to make a place where Spanish and English settlers could prosper together
In ΔABC, m∠CAB = 60° and AD is an angle bisector with D ∈BC and AD = 8 ft. Find the distances from D to the sides of the triangle.
Just need help with A and B
what is the next step in tf he suns life cycle after it has used up its hydrogen fuel
The most important risk for testicular cancer in young males is
A private jet flies the same distance in 10 hours that a commercial jet flies in 8 hours. If the speed of the commercial jet was 162 mph less than 2 times the
Guo Qi watches 15 videos on Khan Academy every day. Each video is 8 minutes long on average. For how many days does Guo Qi need to watch videos on Khan Academy
I really need help with these 2 questions
President Carter’s stimulus plans