mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

A student who will be the first in his or her family to attend college is called
Match each vocabulary word with the correct definition. 1. thin layer of cells found lining hollow organs vaccination 2. administration of a vaccine inocula
-9x-(x+7)<33[tex] - 9x - (x + 7) \leqslant 33[/tex]
A single person who wishes to claim a standard deduction and no additional adjustments on his or her federal tax return should use qhich tax form?
Which Rule describes the composition of transformations that maps figure PQRS to figure P”Q’R”S”? Helppppppp
what is 1.532 rounded to the nearest hundredth
REALLY NEED HELP ASAP If m=-2, n=-3, and p=-5 what is mn+2p?
Suppose corn chips cost 28.5 cents per ounce. If a bag costs $3.75, how many ounces are in the bag of chips? Round to the nearest hundredth If necessary
How does Raquel feel about her English lesson?
what date did president arthur become president