rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Two random samples of 25 people were asked how many 12-ounce cans of soda they consume each week. The first sample contained both males and females, aged 12-19.
Think of a real-life example when you have seen herd behavior in action. What caused the people in your example to think or act as a group
Find the crutches values x2R and x2L for the given confidence level c and sample size n c=0.90 n=16
A truck with airbrakes going 55 mph would require a stopping distance of: a) more than 300 feet b) less than 100 feet c) 100 to 300 feet
Is m=10,m=-1 parallel or perpendicular
Another sign of Morrie's diminishing health occurs when Mitch notices that... Morrie's legs quiver when he walks to the restroom. Morrie's hands quiver when he
what causes enhanced greenhouse effect
Kindly solve this question in simplest solution, I'll be thankful ​
Question Consider the steps needed to rewrite the following expression in standard form. 23(15x+6y)+25(12x+13y) Match an expression with the appropriate step.
What were the three major religions of the early Tang Dynasty? For what important historical event was one of these sects expelled?