kaybabiesgang kaybabiesgang
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Tyler paid $16 for 4 raffle tickets.
What is the price per ticket?

Respuesta :

mjw51 mjw51
  • 01-02-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

16 divide by 4 equals 4

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

$4 per raffle ticket

Step-by-step explanation:

I would make a proportion:

?= price per ticket

4 - $16

1  - ?

Solve: 1×16÷4= 4

Answer Link

Otras preguntas

How to calculate tension.
helppppppp plwaseeee
the most likely explanation for economies of scale is
Beto Company pays $4.70 per unit to buy a part for one of the products it manufactures. With excess capacity, the company is considering making the part. Making
What causes recurring nightmares?
what is your favorite restaurant that you would write about??​
Harassment an assailant instigates on a victim through online platforms, such as instant messaging, text messaging, emails, and websites is considered _________
add on a number line :(+7). (-7)​
Terrell has made more progress on his project than (they) or (them).
what is the primary function of the chlorophyll pigment?