keke267686 keke267686
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

9) Brenda spent $30 on eating utensils.
Spoons cost $6 and forks cost $2. If she
bought a total of 9, then how many of each
kind did she buy?

Respuesta :

linaherendez519 linaherendez519
  • 01-02-2021
She bought 4 spoons and 5 forks
Answer Link

Otras preguntas

Help. I need to know the length of ac
Which verbal expression best describes the algebraic expression 3x ÷ 5? The quotient of three times some number and five The product of some number and five div
Mallory has been offers two different jobs. She can baby sit for 6 hours a week and get $8.50 an hour. Or she can work at the library for 14 hours a week and ma
Which form of government have the african nations had since independence?
Which is the graph of the following inequality?
What were the short-term and long-term impacts of the American revolution
Which statement is best described as a atom
true of false hearing loss can range from mild to profound
How did the actions of Tsar Nicholas 2 and his wife lead to revolution in Russia
suppose that 15 inches of wire cost 60 cents. at the same rate, how much (in cents) will 12 inches of wire cost