Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

What is the name given to the period of rebirth , or awakening , at the end of the middle ages
How do you get more fit???(please list good answers and how to) please do not put answers like "exercise,run, don't be lazy) give good answers and how long I sh
What is another name for the heimlich maneuver? a. abdominal thrusts b. angioplasty c. cardiopulmonary resuscitation d. thrombolysis
As the distance between an object and the center of the Earth is increased A. the object's mass decreases and its weight remains the same B. both the object's
How does a short story differ from a novel?
To surprise her brother on his birthday, Ling hid all of the presents from his friends in the garage. What is the infinitive in the sentence above?
The exponential distribution is often used to model what in a queuing system?
What are the biomes in Nigeria
What conclusion can be drawn about georgia's role in the war effort for world war i?
Calculate the kinetic energy in joules of a 1,500 kg car that is moving at a speed of 42 km/h