alytzyy8 alytzyy8
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lori purchased 3 lbs of chicken for $3.87. How much did she pay per pound of chicken.

Respuesta :

Aboveblue03
Aboveblue03 Aboveblue03
  • 03-02-2021

Answer: $ 1.29

Step-by-step explanation: 3.87 / 3 = per pound price

Answer Link
mayparke65
mayparke65 mayparke65
  • 03-02-2021

Answer:

$1.29 per pound

Step-by-step explanation:

You have to divide $3.87 by 3

(Sorry if that is not a good enough explanation)

Answer Link

Otras preguntas

Type < or > to make this statement true. If a < b then -a ___ -b?
Identify the solution set of the equality using the given replacement set
Which best identifies the type of conflict between Theseus faces with Procrustean A. Man vs. man B.man vs society C. Man vs. himself D. Man vs. nature Help ASAP
How to make better notes and better handwriting?
9what are the cufcian ideas?
What is the use of "Computer" Icon ?
what does desultory mean
what are the four transportation systems of georgia
PLS HELP FAST AS U CAN
Solve and explain your "main thinking" 9+7