juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Whats 14.635 rounded to the nearest cent?
What are the different types of influences?
A historian is awarded a grant to study the effects of industrial air pollution on sugarcane farns in brazil. He research will focus on whitch major historical
p varies directly as q; p=6 when q=120. find p when q is 100
How did the early Indian Civilizations create a lasting culture?
WILL GIVE BRAINLIEST A person who can repair just about any type of mechanical problem that occurs in a vehicle is a A. general repair technician. B. servi
Compare the words twirl and swirl. How are they alike? How are they different?
The humanities developed the distinction between which kinds of love?
Can some on please help me I need it
The person recognized as the primary leader of the Reformation is A. William Shakespeare B. Martin Luther C. Leonardo da Vinci D. Desiderius Erasmus