f21126281 f21126281
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Aubree bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $3.48 and a 6-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.78. How much was each bottle of juice?

Respuesta :

blasiiantingz
blasiiantingz blasiiantingz
  • 04-02-2021
Each bottle of juice was 1.11 because 3.48 x 6 is 20.88 - 9.78 = 1.11
Answer Link
williamsmelik314 williamsmelik314
  • 16-02-2021

Answer:

the answer is 1.05$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each top
The function f(x)=4x^(5)-2x^(3)+8x is:
If and , which expression is equivalent to ? A. B. C. D.
How are compound sentences different from simple sentences? A. Compound sentences are longer. B. Compound sentences begin with a transitional tag like however.
has parallel sides but is not a trapezoid ​
dose this sound good and should i make any Corrections We decided to establish this business as a way to profit and help the environment, we donate to help the
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ITS DUE TODAY
How come the π/6 is equal to 1/2 and radical 3 over 2?
Can someone help me please
What is the least common multiple of 324 and 245?