arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

what does imperialism mean?
How do you say" leave me alone" in Spanish
Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is $ 55.20 how many games did they
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
need help with this question#20
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
if cosx=1/12 and sinx>0 find tan2x
what is the difference between closed-end credit and open-end credit
Expand the expression 2(r - 4) + 5(r + 2). Express your answer in simplest form