33sayfde 33sayfde
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal: five tulips for $3.00 or seven tulips for $4.00?

Respuesta :

blvxed blvxed
  • 02-03-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

7 divided by $4.00 = $1.75/per tulip

5 divided by $3.00 = $1.67/per tulip

Five tulips for 3.00 dollars

Answer Link
wm9766 wm9766
  • 02-03-2021

Answer:

7 tulips for $4.00

Step-by-step explanation:

you have 5 tulips for 3.00 dollars and 7 tulips for only 4.00 is a better deal because you just add 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Imagine you are giving a speech about the history of rap which visual aid would best appeal to the audience's logic and reason? A. A clip from a documentary abo
solve the equation w/4=32
The amount of fat, in grams, in granola is proportional to the volume, in cups, of the granola as shown on graph.
calculate the average mass of these three samples: 104.2g, 3.21g, 29.0g.
Please help Which of these sentences uses correct punctuation? Francis had a lot on his mind that afternoon, he was concerned about his mother’s illness and ab
the composite score of the aspire test scores students on a scale of
PLZ HELP! :) ASAP. Which of these sets of numbers contains no irrational numbers?
The dragon backbone pump was a portable deivce, used for scooping up water, that helped the Chinese improve their farming. Please select the best answer from
What has happened to the plant population over time? What effect could this have on other organisms in the plant's food chain?
How can an author reveal more information about a character