charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

what geographic areas did ancient greece include? while the mountains of greece protected against invaders, what two disadvantages did the mountain pose?
9 Your basketball team scored 4 fewer than twice as many points, x x , as the other team. A. Write an expression for the number of points your team scored. Expr
what measure did Gregory the first take to increase the popes power and authority
recheck Identify the molecular shape of each Lewis structure. bent tetrahedral trigonal planar is this right
Find y’ for y=7sec^3x
Technology very rarely changes because there are many new problems. Trueor False
please answer. ✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓✓
The most successful of the invertebrate phyla with respect to the numbers of species is a. Annelida. b. Arthropoda. c. Mollusca. d. Echinodermata. e. Nematoda.
What were the major economic resources that North Carolina had in the 1700's
What the answer to find the next two terms of this sequence 31 24 17