anshuknair
anshuknair anshuknair
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 pencils is ₹ 10. Find the cost of 20 pencils.

Respuesta :

lesaomai121 lesaomai121
  • 03-03-2021

The cost of one pencil is $10:8=$1.25

The cost of 20 pencils: 1.25 x 20 = $25

Answer Link

Otras preguntas

Choose the statements that identify how the Federal Reserve controls monetary policy. A) Financial institutions must keep a percentage of deposits on hand. B)
How do I know if a variable is dependent or independent? Please help!
Buckyballs was marketed as desk toy made up of small magnetic spheres. Adults could play with the magnetic spheres and create different shapes. Labeling on Buck
A farmer says he has 2,500 to the nearest 100. What is the greatest possible number of the sheep he has?
How do scientists ensure that autoclaved materials were actually sterilized? View Available Hint(s) A) They may place a sterility indicator with a special dye
Which point of view includes a narrator? first person Second person Thired person All of the above
a total of 4500 people in the city bought take out pizza at least once during the week this was 20% of all the people who live in the city how many people live
Suppose that the government increases taxes and government purchases by equal amounts. What happens to the interest rate and investment in response to this bala
What is the solution to the equation below? log20x3 - 2 logx=4
A farmers land is separated into sections of size 2 1/4 acres suppose there are 14 such sections . How many acres of the land does the farmer own?