deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

Th upper-left coordinated on a rectangle are (3, -3) and the upper-right coordinates are (7 -3). The rectangle has an area of 16 square units Draw the rectangl
Consider the solubility graph above. According to the prompt, at 105oC, which of the solutes would still be unsaturated?
Which of the following is a PRIME factor of 180? A. 7 B. 4 C. 5 D. 9
2. Describe life in a typical mining town.
Mi horario semanal es cuando vuelvo de la escuela, hago mi trabajo en casa, luego tomo un descanso y luego lo termino. Mis tareas domésticas son sacar la basura
What are the positive and negative results of the U.S. transformation from isolationism to interventionism?
A rectangle has vertices at the points A(-7,-5), B(-2,-5), C(-2,-1), and D(-7,-1). What is the area of the rectangle?
Lee la pregunta y completa la respuesta escribiendo la palabra correcta. Read the question and complete the answer by writing the correct word. You may copy and
Please answer this question only if you know the answer!! 30 points and brainliest!
Why does Canada export lumber, while the United States exports wheat and China exports labor-intensive manufactured goods? A. Each is producing what it most ef