urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

how did Forrest Fenn make a living in Santa Fe​
Multiply. Write your answer in simplest form. −2/3 x(2 1/2 )x(−3)=
List at least three reason saving are importan
Which is 3logx+4log(x-2) written we a single logarithm
((((this is multiple choice and i raised the points but you have to pick two)))) ----which functions are correct?---- f(x)=2^4x and g(x)=2^x !!CHOOSE EXACTLY T
What were President Kennedy's hopes for the March on Washington? that it would be a mild and peaceful protest that it would adopt an aggressive, confrontational
the area of the United States thst was most affected by Brown v. Board of Education wasthe souththe rural north and souththe urban north and souththe north​
High School Grade 9. Can anyone please help me with this Grade 9 World History Question? I need an answer soon as possible. Place the following events in order
In the equation 6x-2 = -4x + 2, Spencer claims that thefirst step is to add 4x to both sides. Jeremiah claims thatthe first step is to subtract 6x from both sid
How does the director describe what a home was? why effect does his description have on the students?