il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

What are the positive shapes in the painting in the painting Marizy Sainte-Genevieve, Maurice Utrillo, 1910
_______writing uses word pictures and descriptionA.PLOTB.NOMINATIONC.RESTRICTIOND.BOTTOM UPE.TOP DOWN​
What were the causes and consequences of the Mexican American War? (Long answer pls)
Antibody tests are commonly used for rapid diagnosis of many types of infection. However, they are NOT particularly useful for diagnosis of histoplasmosis. Why
You have been given a laptop to use for work. You connect the laptop to your company network, use it from home, and use it while traveling.You want to protect t
In eukaryotes, the citric acid cycle occurs in the _____ and therefore requires that reactants of the citric acid cycle be transported from the
Find the greatest common factor of the following monomials: 12a^2, 32a^3
by how much is the weight of body less on the moon surface than on earth surface why​
f(x)=2^x by a factor of five
When Lee talks about an approach to management that helps to attain customer satisfaction through tools that deliver high-quality goods, he is referring to