nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ASAP What is the value of the expression below? Negative 50 + 51
An angle measures 32 degrees what is the measure of its supplement
In matrix T, what is the value of element 113? Time spent making phone calls - Rows represent the person calling Columns represent the person called T = 0 12 7
How the nation’s total income is spread out among its population is referred to as _______. -) workforce -) income distribution -) the enterprise zone -) the po
"The nature and purpose of the public sector result in a unique organizational characteristics". Discuss
Marketing researchers could ask consumers if they would prefer to serve their children juice in easy-to-open pouches. plastic bottles with screw -on caps, or in
In art history, what does the term Renaissance describe?
¿Cómo se dice "receipt" en español? A. El cambio B. El recibo C. El centavo D. El kilo
Federal State 1. You write your federal representative or senator about your idea. 1. You write your state legislator about your idea. 2. 2. 3. 4. 3. Committees
Please answer this correctly