tropixalnik tropixalnik
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

jake goes to the grocery store and buys 3 apple, 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal costs $4.99.

Respuesta :

babygirl451 babygirl451
  • 01-12-2016
The answer to your problem is 13.62
Answer Link
sophiababy281 sophiababy281
  • 18-05-2020

Answer:

c=(3 x 0.89)+(2.98)+4.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
15 times what equals 45
What is a sound wave?
What is the main difference between the right side and left side of the heart?
How do you do 720 divided by 10 with the exponet of 3
Which decimal is equivalent to 3/8?
During an investigation, a student determines that a copper sample has a density of 8.10g/mL. What is the student's percent error if the a ccepted density for c
How do you do 720 divided by 10 with the exponet of 3
A boy jumps into a cold swimming pool and his body temperature goes down. His muscles, blood vessels, and nervous system work together to restore his body tempe
15 times what equals 45