krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

what,s the best definition of the term paraphrase
which of the instruction formats would you most likely use if you had to write step-by-step instructions?
Which of the following is the correct format for an MLA in-text citation for an article with no known author? A. ("Title" page) B. ["Title" page] C. (
what is the value of 15372991
write 1-3log5x as a single logarithm
which are synonyms? a. farm/corn b. river/stream c. walk/talk d. house/garden
When was gogle created
A camera manufacturer spends $2,250 each day for overhead expenses plus $6 per camera for labor and materials. The cameras sell for $16 each. How many cameras m
Which of the following is the correct format for an MLA in-text citation for an article with no known author? A. ("Title" page) B. ["Title" page] C. (
Pease, can you give me the question # B. Thanks