Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Who would have first made this statement while observing cork under a microscope? "The cork looks like little rooms, or cells." A.Hooke B.Schleiden C.Leeuwenhoe
If it rained 3 days out of 20 days, what percent of the days did it rain?
Which equation represents the line through (0,0) and (3,4)? a. y=3/4x b.y=4/3x c.y=4x d.y=3x
Which statement best describes the motion of air particles in a sound wave? A. They move all around the wave. B. They move in the direction opposite to that of
n “Plugged In,” the author’s purpose is to persuade. Which of the following quotes from the text shows that the author’s purpose is to persuade? A. “Do you lo
I need help with this please​
A theme that runs through the poems in this unit is that a sense of pride is important to a sense of self-worth. What do you think is the connection between thi
Picture a neutral Cl atom. This neutral atom will have valence electrons. To reach a more stable configuration, this atom will (gain, lose) electrons. The charg
A garden table and a bench cost $610 combined. The garden table costs $40 less than the bench. What is the cost of the bench?
The ratio of apples to oranges is 5:6 if there are 90 apples how many pieces of fruit are there in all